kryształ

Roztoczańskie spotkanie - dziedzictwo regionu. Spotkanie, podczas którego będzie można poznać historię Starej Huty - huty kryształowej. Oprócz niesamowitej historii do obejrzenia będą wyroby ze szkła, biżuteria, zdjęcia, a wszystko okraszone niezwykłymi tekstami Roberta Gmiterka czytanymi przez samego autora.

Prowadzącymi spotkanie będą:
Pati Maczyńska
Anna Roci Gmiterek
Grzegorz Ciećka
Robert Gmiterek

Zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu 25 marca (sobota), na godzinę 17.00

O Starej Hucie pisze Robert Gmiterek w swoim artykule w portalu odkrywajroztocze.pl:
stara huta"Stara Huta na kartach historii pojawia się jako Hucisko Stare na początku XVIII wieku. I od razu pojawia się z wielka pompą i zaraz zostaje przemianowana na Hutę Kryształową. To tutaj w 1717 roku Adam Mikołaj Sieniawski herbu Leliwa, hetman polny koronny, hetman wielki koronny, wojewoda bełski, kasztelan krakowski, starosta generalny ruski, rohatyński, lubaczowski, stryjski, piaseczyński, etc. etc. zakłada z pomocą Konstantego Fremela hutę szkła kryształowego, jedną z sześciu hut w ówczesnym czasie w całej Rzeczypospolitej, drugą po Bielanach pod Warszawą. Najwyższej klasy wyroby z tej huty ( kielichy, flety, flasze, żyrandole) trafiały na stoły i salony niemal wszystkich znaczniejszych ówczesnych rodów szlacheckich i choć jej działalność zakończyła się w 1756 roku, a kruchość szkła i zawirowania historii większość z artystycznych wyrobów Starej Huty skazała na zniszczenie, to do dzisiaj te, które ocalały możemy oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wilanowie, Tarnowie, Krakowie, Łańcucie, Przeworsku i w kilku innych. szklanica ze starej hutyDo dzisiaj też na drodze biegnącej przez Dolinę w stronę Wielkiego Działu można znaleźć fragmenty kielichów i stopione, różnokolorowe krople szkła kryształowego. Wokół tejże huty rozwinęła się wieś z licznymi przysiółkami dziś obecnymi już tylko na mapie. Goraje, Schaby, Manczury, Sochanie. Przez dwieście lat wieś rozrastała się, żyła. Pobudowano karczmę i cerkiew. Założono cmentarz. Już we współczesnych nam czasach niedaleko wsi utworzono rezerwat przyrody Kobyle Jezioro ze ścieżką przyrodniczą. Tutaj znajduje się źródło się jednej z największych i najbardziej dzikich rzek Roztocza Tanwi. Na wschodzie nad Starą Hutą góruje Wielki Dział ( 390,4 m n.p.m.) największa choć nie najwyższa „góra” po polskiej stronie Roztocza. W czasie drugiej wojny światowej wokół wsi powstały umocnienia tzw. Linii Mołotowa. Po wojnie i po wysiedleniu w czasie akcji Wisła ukraińskich mieszkańców większość domów, które ocalały z wojennej zawieruchy razem z drewnianą cerkwią rozebrano, a na terenie należącym do Starej Huty założono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Z dawnej wsi pozostał jeden z najpiękniejszych cmentarzy Roztocza z nagrobkami bruśnieńskimi podniesiony z ruiny przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Magurycz, krzyże przydrożne, zdziczałe sady, wapienniki gdzie wypalano kamień, zasypane studnie, wiekowe jawory i lipy, pomniki przyrody."

Więcej na temat Starej Huty oraz jej dziedzictwa kulturowego można przeczytać w artykule, którego fragment przytoczyliśmy wyżej. Link do pełnej treści<<<.