Arts of Narol- kierunek na sztukę

Muzyka
 Rezerwacja zakończona
logo20203
Termin: 2020-09-10 20:00 - 2020-09-13 22:00

Zapraszamy na festiwal Arts of Narol 2020. W czasie tego wydarzenia zaprezentujemy Państwu cztery spotkania ze sztuką, mianowicie:

10 września (czwartek): promocja książki Roberta Gmiterka "Oikoumene. Na Roztoczu świata."

11 września (piątek): koncert Joanny Bejm "Jesteś". Joanna Bejm śpiewa wiersze Haliny Poświatowskiej.

12 września (sobota): Fryderyk Chopin- Homo Artifex czyli koncert- spektakl o talencie i byciu sobą.

13 września (niedziela): koncert Wojtek Mazolewski Quartet- "When Angels Fall".

 

10 września

robert okladka mini

"Oikoumene. Na Roztoczu świata." Spotkanie autorskie i otwarcie wystawy fotografii Roberta Gmiterka

Na tegorocznym festiwalu poznamy drugą książkę Roberta Gmiiterka, a sam autor tak w kilku słowach przedstawia swoją propozycję: "Wydawcą jest Czuły Barbarzyńca, tytuł OIKOUMENE, to greckie słowo oznaczające świat zaludniony, ekumena. Podtytuł Na Roztoczu Świata. W środku 100 tekstów. Redaktor i poetka Agnieszka Herman wkomponowała te teksty w zdjęcia, zaprojektowała okładkę. Przygotowywaliśmy ją parę miesięcy." czuły barbarzyńca miniProwadzącym będzie Tomasz Brzozowski, czyli sam wydawca książki, a całe spotkanie zorganizowano we współpracy z Fundacją Czuły Barbarzyńca. Fragmenty książki czytają: Ewa Domańska i Piotr Bajor, oprawa muzyczna: Bogumiła Bajor.

To drugie spotkanie z Robertem Gmiterkiem na deskach naszego Centrum Koncertowo- Wystawienniczego. Od 27 marca do 4 kwietnia 2019 mogliśmy podziwiać wspaniałe zdjęcia naszych terenów, a 24 marca 2019 odbyła się promocja pierwszej książki zatytułowanej "Sen na Kniaziach".

 

11 września

BEJM jOANNA1 mini

"Jesteś". Joanna Bejm śpiewa wiersze Haliny Poświatowskiej.

Joanna Bejm- wokal
Kamil Barański- fortepian
Marcin Skaba- skrzypce
Wojciech Pulcyn- kontrabas
Sebastan Frankiewicz- perkusja

Koncert Joanny Bejm, to spacer po meandrach duszy Haliny Poświatowskiej. Piękne wiersze tej poetki łączą się i przenikają z dźwiękami ciepłych, kojących utworów muzycznych Joanny i Marcina Skaby, tworząc subtelną, wielowarstwową, spójną kompozycję. Muzycznie usłyszymy tutaj wiele gatunków od world music, jazzu przez subtelny pop po folk.

„Od ponad 50 lat lubię czytać wiersze Haliny Poświatowskiej. Nie wiem, jak Ona je pisała, że się nie starzeją. Chyba nie jest łatwo je śpiewać… Kiedy dostałem od Joasi album „Jesteś”, przez chwilę miałem niepokój. A co będzie, jeśli mi się nie spodoba? Podoba mi się bardzo. Joasia i muzycy świetnie sobie poradzili. Tak, jakby te wiersze były tworzone na potrzeby tych właśnie piosenek. Brzmią klasycznie, ale także nowocześnie. Joannie gratuluję, a Państwu – polecam.”
Marek Niedźwiecki, Polskie Radio Program 3


Utwory te znalazły się na płycie, która ukazała się 11 października 2019 r. - w rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej. To już drugi koncert w Centrum Koncertowo- Wystawienniczym w Narolu z utworami do tekstów poetki, pierwszy z nich odbył się 13 kwietnia 2019 r., a utwory Haliny Poświatowskiej śpiewała Paulina Mazepa- Zastawna.

 

12 września

Fryderyk Chopin- Homo Artifex czyli koncert- spektakl o talencie i byciu sobą.

Katarzyna Thomas- sopran
Piotr Szafraniec- pianista
Dariusz Jakubowski- aktor/ scenariusz i reżyseria

Jakubowski miniMyślą przewodnią koncertu jest zdanie J.W. Goethego: „czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”. Ten „wielofunkcyjny” projekt, który jest jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością z elementami wykładu performatywnego, łącząc w sobie gatunki i mieszając konwencje, z powodzeniem prezentowany jest zarówno w salach filharmonicznych, jak i na deskach teatralnych. Między innymi: w Filharmoniach Podkarpackiej, Świętokrzyskiej i Sudeckiej, na Festiwalu Chopiniana w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Ośrodkach Chopinowskich w Sannikach i Szafarni, na koncertach Towarzystwa im. F.Chopina, w Teatrze Studio w Warszawie, w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, w Muzeum Literatury w Warszawie, w Muzeum Gombrowicza .
Odwieczny problem bycia sobą…

„Dobrem powierzonym” zwykł określać talent Witold Lutosławski. Jak nim zawiadywać? Odwieczne dylematy, wybory, kompromisy człowieka, artysty. Jedynie kostium i forma się zmieniają. By talent pomnażać, by mógł służyć ludziom, winniśmy mądrze obracać tą ewangeliczną walutą. Czy masz wybór, czemu służysz? Czemu służy twój talent? Tobie, sztuce, narodowi, konwencji, komercji? Czy bardziej pozostać artystą, czy poświęcić się dla narodu? Czy być patriotą, czy kosmopolitą? Czy to się wyklucza? Czy presja patriotyzmu nie bywa opresją? Czy poklask publiczności jest jedyną miarą? Co jest naszą powinnością? Odwieczny problem wierności swojemu talentowi…
Idealnym do tego materiałem okazały się fragmenty „Fausta” J.W.Goetnego i dwie jednoaktówki M. Hemara „Kosmopolita” i „Umowa” napisane w latach 60-tych dla Radia Wolna Europa, przedstawiające hipotetyczne obrazy z życia Fryderyka Chopina.
A w warstwie muzycznej :

K.Thomas sopran1 midiPreludium e-moll op.28 nr 4
Hulanka /sł.S.Witwicki/
Śliczny chłopiec /sł.B.Zaleski/
Scherzo b-moll op.31/Sonata b-moll cz.1
Etiuda c-moll op.10 nr 12
Preludium E-dur op.28 nr 9
Mazurek a-moll op.68 nr 2
Mazurek F-dur op.68 nr 3
Chopin/Viardot:La jeune fille /sł.L.Pomey/
Preludium Des-dur op.28 nr 15
Preludium g-moll op.28 nr 22
Melodia /sł.Z.Krasiński/
Etiuda c-moll op.25 nr 12

  

 13 września

Wojtek Mazolewski Quartet „When Angels Fall"

MazolKomeda Dach miniWojtek Mazolewski- kontrabas
Marek Pospieszalski- saksofon
Joanna Duda- fortepian
Qba Janicki- perkusja, instrumenty perkusyjne

Wojtek Mazolewski – polski basista i kontrabasista jazzowy, jeden z współtwórców yassu, członek zespołów takich jak: Baaba, Tymański Yass Ensemble, Paralaksa, Oczi Cziorne i Jazzombie oraz lider: Pink Freud, Bassisters Orchestra i Wojtek Mazolewski Quintet.

Formacja Wojtek Mazolewski Quintet ma jak na razie na koncie cztery albumy długogrające: „Smells Like Tape Spirit” i „Wojtek w Czechosłowacji” (oba wydane w 2011 r.). „Polska” to kolejna płyta wydana  w 2014 r., będąca hołdem złożonym kobiecości, pełna znakomitego brzmienia, pięknych melodii i wirtuozerii zyskała w Polsce status złotej płyty. Płyta ta, to swego rodzaju pamiętnik wędrowca, stąd tytułu „Paris”,„Berlin” czy „Bangkok”. „Polka” łączy tradycję z nowoczesnością- muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo- wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna- na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke. Album "Polka", to popis możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy, Oskara Töröka, Marka Pospieszalskiego, Qby Janickiego.

Ostatnia płyta zespołu pt. „When Angels Fall”, na której Wojtek Mazolewski Quintet sięga po utwory legendy polskiego jazzu i Hollywood Krzysztofa Komedy.
O ostatnim  materiale Wojtek Mazolewski mówi następująco:

„Nowy program koncertowy kwintetu z muzyką Krzysztofa Komedy powstawał przez ostatnie dwa lata. W naszych interpretacjach pokazujemy nie tylko sam potencjał kompozycji Komedy, który jest bezdyskusyjny, ale także dodajemy im taki nasz współczesny, kwintetowy pierwiastek”.

Zespół Wojtek Mazolewski Quintet w swojej krótkiej, ale intensywnej działalności zagrał m.in. we Francji, Niemczech oraz Indiach (Delhi Jazz Festival). Występował także na największych polskich festiwalach takich jak Opener Festival oraz Off Festival.

Podczas narolskiego Festiwalu WMQ zagra bez swojego etatowego trębacza Oskara Töröka, czyli na deskach Centrum Koncertowo- Wystawienniczego w Narolu zobaczymy i usłyszymy WMQ- Wojtek Mazolewski Quartet. Materiał zagrany podczas koncertu zawierał będzie utwory z ostatniej płyty artysty, czyli kompozycje Krzysztofa Komedy oraz propozycje z innych płyt. Zapraszamy.

 

Telefon
662118799
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mapa


 

Terminy


  • Od 2020-09-10 20:00 do 2020-09-13 22:00

 

Lista uczestników

 Brak uczestników 

Wspierane przez iCagenda